Global Marka Yaratacağız | Fast Company | Şubat 2021

Ozan Elektronik Para AŞ için 2020 hazırlık yılı oldu. Şirket 2021‘e ise büyük hedefler ve yoğun bir ajandayla giriş yaptı. Finansal servisleri herkes için erişilebilir hale getirmeyi kendilerine birinci öncelik olarak koyduklarını belirten Ozan Elektronik Para CEO‘su Ömer Süner, 2021’de yeni nesil finansal ağların ve blok zincir teknolojisinin mümkün kıldığı ürün ve servislerini duyuracaklarını söylüyor. Suner, “Kullanıcılarımızın en yeni yatırım ve finans araçlarına erişim sağlayabilecekleri bir numaralı kapıları olmak istiyoruz” diyor.

2020 HAZIRLIK YILI OLDU

Öncelikle belirtmek isterim ki, pandemiye rağmen emin adımlarla ilerlediğimiz bir başlangıç yaptık ve 30 kişilik çekirdek ekibimizle gece gündüz çalışarak tüm olumsuz şartları lehimize çevirmeyi başardık. 2020 bizim için tam bir “hazırlık yılı” oldu. Bu süreçte Türkiye ve global fintech ekosistemine nasıl katkıda bulunuruz, kişi ve kurumların ihtiyaçlarına ne gibi çözümler
üretebiliriz, bunlara odaklandık. Kullanıcılarımızın herhangi bir fiziki aksiyona ihtiyaç duymadan, Ozan SuperApp içinde uçtan uca tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve yönetebileceği bir dünya inşa etmeyi hedefledik. Birincil amacımız çok net: Finansal servisleri herkes için erişilebilir hale getirmek. Bu hedef doğrultusunda, kullanıcılarımız dünyanın neresinde olursa olsun tüm finansal işlemlerini kolayca yönetebilir hale gelecek.

DİJİTAL DENEYİM

Ozan olarak bu hedefimizi gerçekleştirdikten hemen sonra büyük resme odaklanacağız. Ozan, kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir SuperApp olacak, Ne demek istiyorum, bir örnekle açıklayayım: Yurt dışı seyahati planlıyorsunuz. Nelere ihtiyacınız var? Uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu ve elbette harcamalarınızı yapabileceğiniz bir kart. Tüm bunlar için ayrı ayrı işlem yapmak yerine hepsini Ozan SuperApp‘ten dakikalar içinde temin edebiliyor olacaksınız. Özetle, kullanıcılarımıza tüm ihtiyaçlarını kolayca karşılamaları için ‘mükemmel‘ bir dijital deneyim sunacağız.

BULUT MALİYET VERİMLİLİĞİ ÖDÜLÜ

Tüm bunlarla birlikte özellikle altını çizmek istediğim bir nokta daha var. Dijital bir marka olmanın ilk adımı, sağlam ve güvenilir bir altyapıya sahip olmaktan geçiyor. Ozan olarak hazırlık yılımız
olan 2020’de, veri yedekleme ve depolama alanında lider sistem entegratörü olan NGN ile birlikte uçtan uca Private Cloud sisteminin oluşturulması ve yönetilmesini kapsayan bir proje gerçekleştirdik. Henüz resmi lansmanımızı yapmamamıza rağmen, bu projemizle, “DC Cloud ve Datacenter Summit 2020” kapsamında düzenlenen Bulut Teknolojileri Ödülleri’nde tüm kategorilerde bulunan tek ödeme kuruluşu olarak “Bulut Maliyet Verimliliği” kategorisinde ödüle layık görüldük. Bu ödül gerek dijitalleşme gerek hedeflerimiz için doğru yolda olduğumuzu kanıtlar nitelikte oldu.

DAĞITIK DEFTER TEKNOLOJİSİ

2021 trendlerine baktığımızda, ödeme şirketlerinin verimlilik ve ekonomi için Dağıtık Defter Teknolojisi’ne doğru yönelecekleri öngörülüyor. Ozan Elektronik Para olarak, bu trendi 2020’nin başında yakaladığımızı söyleyebilirim. Öyle ki, geleceğin finansal araçlarına ve servislerine erişimi global düzeyde demokratize etme vizyonuyla bir Blockchain Lab kurmak için düğmeye bastık. Bu kapsamda 2021 yılında, yeni nesil finansal ağların ve blok zincir teknolojisinin mumkun kıldığı urun ve servislerimizi duyuracağız. Kullanıcılarımızın en. yeni yatırım ve fınans araçlarına erişim sağlayabilecekleri bir numaralı kapıları olmak istiyoruz. Dolayısıyla Ozan olarak blok zincir ürünlerini ve araçlarını kullanıcılarımıza olabildiğince erişilebilir kılmak bizim için çok önemli.

EN GÜÇLÜ ONLINE ÖDEME ALTYAPISI

Blockchain Lab, fıntech ekosisteminden de öte blok zincir ekosisteminde rekabet edecek bir departman. Bu bünyede öncelikle mevcut ürünlerimizi sunmayı, ardından özgün çözümlerimiz ve özelliklerimizi kullanıcılarımızla buluşturmayı hedefliyoruz. Tüm bunlarla beraber, Veloxity ile iş birliğimiz sayesinde kullanıcılarımızın davranışlarından yola çıkarak, bankacılık sistemiyle arasına mesafe koyan kişileri skorlayarak, mikro krediyle buluşturacağız. Bununla beraber, pandemiyle tum dünyada artan karekodla ödeme teknolojisi, yatırımlarımızı yönelteceğimiz bir başka özellik olacak. Yüksek teknolojimiz, güçlü ortaklarımız ve tecrübeli ekibimiz sayesinde Ozan Sanal POS ve Ozan Soft POS çözümlerimiz, Mikro-KOBİ’ler, esnaflar ve serbest çalışanlar için en güçlü online ödeme alt yapısını sağlayacak. Özetle, ‘dijital donuşum’ kavramı bize pek uymuyor, çünkü biz başlangıçta tüm sistemlerimizi ve stratejilerimizi dijital bir dünya üzerine kurduk. 2021’de, ne demek istediğimi hep beraber göreceğiz.

YENİ NESİL FİNANSA ERİŞİM

Bu yolculuğumuzda ilk olarak kullanıcılarımızı tanımaya odaklandık ve bunun altını dolduracak önemli adımlar attık, yatırımlar yaptık. “Kullanıcıları tanımanın” ne denli önemli olduğunu özellikle 2020 yılında çok net bir şekilde gördük. Ozan’da tüm kullanıcıların tıpkı bir parmak izi gibi birbirinden ayırt edileceği ve bu nedenle her bir kullanıcının ihtiyaçlarına özgü yaklaşımların sergileneceği bir sistem kurduk. Bununla beraber, Ar-Ge’sinin Türkiye’de yapıldığı ve tamamı Türk mühendislerden oluşan yazılım ekibimizle global bir marka olmayı hedefliyoruz. Gücümüzü ve yapabileceklerimizi Türkiye ile sınırlı tutmak yerine, Türkiye’den çıkan ilk SuperApp olma hedefini koşuyoruz. Bu hedefin verdiği motivasyon ise bambaşka. Herkesin son yıllarda aşina olduğu “blockchain” teknolojisini, KYC’den Tokenization’a tüm geniş perspektifte, ürün ve servislerimizle birleştirmek üzere Ozan Blockchain Lab’e dahil ettik.

“BİRİNCİ ÖNCELİĞİM ALTYAPI OLACAK”

ULUSLARARASI YAPILANMA

Birinci önceliğim, ekibimle birlikte Ozan’ın tüm altyapısını hazır hale getirerek 2021 yılında resmi lansmanımızı gerçekleştirmek ve ürünlerimizi kullanıcılarımızla buluşmak. İkinci önceliğim ise, Ar-Ge’sini Türkiye’de gerçekleştirmekle birlikte, Ozan’ın uluslararası yapılanmasını tamamlamak.

SUPERAPP’E DÖNÜŞECEK

Bu bağlamda sırasıyla İngiltere, Avrupa, ABD ve en son olarak Uzak Doğu’da hizmet vermek üzere gerekli lisans ve altyapı çalışmalarımızı tamamlamayı ve bu ülkelerde ofis ve insan kaynakları yapılanmamızı faaliyete geçirmeyi istiyoruz. Son olarak hedefim, ilk iki önceliğimi hayata geçirmekle birlikte Ozan’ı bir SuperApp’e dönüştürerek, global düzeyde kullanıcılarla buluşturmak.